Manualna limfna drenaža po dr. Vodder-u
Limfna drenaža je složena terapeutska masaža koja koristi vrlo lagani pritisak i duge, nježne, ritmičke poteze za povećanje protoka limfe i smanjenje količine toksina u vašem tijelu.
Limfni sustav
Limfni sustav je dio imunološkog sustava vašeg tijela i pomaže u borbi protiv infekcija. Limfa je bistra, blago žuta tjelesna tekućina koja transportira hranjive tvari i kisik u stanice. Putem skuplja toksine i ispire ih kroz limfne čvorove.
Glavni limfni čvorovi nalaze se u vratu, pazusima i preponama. Za razliku od krvi, koju pumpa srce, limfni sustav nema pumpu te limfnu tekućinu pokreće pritisak u krvnim žilama i kretanje vaših mišića.
Vodderova masažna tehnika bitno se razlikuje od ostalih masaža. Bitna i osnovna razlika između manualne limfne drenaže po Dr.Vodderu i ostalih masažnih tehnika sastoji se u metodici pokreta i načinu djelovanja. Za navedene tretmane je jako važna znanstvena spoznaja da se tekućina u limfnim žilama može pomicati mehnički (centripetalnih glađenjem) ili pomoću nadraživanja limfnih segmenata, odnosno njihove motorike. U mekom vezivnom tkivu je pomicanje tekućine izvan limfnih žila moguće samo mehanički. Proteine s vodom koja se uvijek veže uz njih limfni sustav transportira sve do venskog dijela krvotoka. Također, može se zaključiti da se voda u vezivnom tkivu odvaja od mukopolisaharida (jer kod zdravih osoba često dolazi do pojačanog mokrenja nakon završetka tretmana).
Limfna tekućina (voda onečišćena metaboličkim otpadom) mora bezuvjetno napustiti organizam budući da otpadne tvari u njoj s vremenom postaju u visokoj mjeri toksične i stvoraju uvjete za nastanak zdravstvenih poteškoća.
Do zastoja limfne tekućine dolazu usljed slijedećih čimbenika:
- nedostatak kretanja,
- naglo ili trajno preopterećenje,
- neujednačena aktivnost lokomotornog sustava,
- hladnoća,
- mehaničke prepreke (odjeća, ozljede, zračenje, operacija),
- upale,
- insuficijencija limfnih žila
Akumulaciju odnosno prekomjerno povećanje količine vode i bjelančevina u vezivnom tkivu nazivamo edem.
Primarni edemi su posljedica nedovoljnog broja limfnih žila. Insuficijentni limfni sustav ne omogućuje dovoljno brz transport limfne tekućine. Svakako, za pacijenta ovi tretmani predstavljaju veliko olakšanje jer se uz stpljivu obradu edem polako povlači.
Kod sekundarnih edema npr. nakon operacia, ozljeda i zračenja manualna limfna drenaža daje izvanredne rezultate.
Limfna drenaža može imati blagotvoran učinak na opće zdravlje. S obzirom na to da je limfa ključna za održavanje vašeg imunološkog sustava, poboljšanje protoka i njezina drenaža je dobra za vas na više načina. Ona može:
- - smanjiti vjerojatnost oboljenja od prehlada i virusa, jer pomaže vašem tijelu da se bori s infekcijom i ubrzava liječenje te oporavak od bolesti;
- - pomoći kod zadržavanje vode u organizmu tj. kod edema donjih ekstremiteta, jer protjecanje limfne tekućine, s obzirom na to da je ne pokreće “pumpa”, nakon dugog sjedenja može usporiti i uzrokovati oticanje nogu ili prstiju;
- - potaknuti gubitak težine, jer ubrzanje limfnog sustava ubrzava i vaš metabolizma te pomaže u učinkovitijem izgaranju kalorija;
- - olakšati simptome alergije;
- - izliječiti limfedem i pomoći kod edema ispod očiju,
- - smanjiti stres, nervozu, napetost,
- - pomoći kod strija,
- - pomoći kod akni te ožiljaka na koži lica i tijela,
- - pomoći kod glavobolje i migrene.
Apsolutne kontraindikacije za limfnu drenažu su:
- - akutna upalna stanja praćena povišenom tjelesnom temperaturom npr. erizipel,
- - maligna oboljenja s metastazama,
- - bolesti srca,
- - tuberkuloza i
- - akutna tromboza ili flebitis,
- - ste ili mislite da ste trudni,
- - imate bilo kakvo medicinsko stanje za koje bi liječnik trebao znati,
- - primate bilo kakav tretman ili lijek,
- - imate klinički značajno zatajenje srca,
- - nedavno ste imali operaciju ili ste alergični na bilo što.
Relativne kontraindikacije:
- - nizak tlak,
- - hiperfunkcija štitnjače,
- - bronhalna astma,
- - svježa tromboza,
- - bolesti bubrega
- - rana trudnoća
- - uklonjena slezena,
- - menstruacija,
- - kemoterapija,
-
- izliječen rak --> treba se posavjetovati sa liječnikom- prekancerozne promjene na koži --> treba izbjeći ovo područje- kronična upala --> treba se posavjetovti se s liječnikom- poremećaji rada štitne žlijezde --> treba izbjegavati područje vrata i raditi bočno- bronhijalna astma --> treba skratite vrijeme liječenja, ne raditi ništa parasternalno ibez interkostalnih tehnika- nizak krvni tlak & distonija AŽS - autonomnog živčanog sustava --> treba skratiti vrijeme liječenja,- Trudnoća --> Bez dubokih tehnika na trbuhu
-
Komplikacije koje se mogu pojaviti tijekom terapije• Dekompenzacija srca – iznenadni zastoj srca• Astmatični napad• Pad krvnog tlaka• Alergije• Hipoglikemija kod insulin ovisnog diabetes mellitus-a.
Bitno je naglasiti da se do željenih rezultata dolazi postepeno, a bitna je i učestalost provođenja tretmana. Za ovu vrstu masažne tehnike vrijedi pravilo - što su tretmani učestaliji, to je trajniji rezultat.
Naravno, uz sve navedeno, presudna je prije svega vještina, znanje i profesionalni pristup terapeuta koji provodi tretmane.
Napisala: Branka Blažević, bacc. physio.
4.5.2018.g. te
Izvor: Limfna drenaža – opis, iskustva i kontraindikacije | Kreni zdravo! (dnevnik.hr)